Vysoké Tatry FKT - Feest Kruté Časy
06.06.2019Na okraji slabo osvetlenej cesty leží na asfalte telo. Okolo jazdia autá. Asi 15 kilometrov od Káthmandú je cesta už asfaltová. Pri postave ležiacej na asfalte postávajú dvaja chlapi. Čakajú. Za chvíľu sa postavička pomaly a nemotorne predsa len postaví na nohy a začne sa hýbať. Z tackavého kroku sa postupne stáva ťarbavý chôdzoklus. Vonku je ešte tma, a tak toto divadielko uniká ľudským pohľadom.
Nad ránom ešte ľudia spia, keď Lizzy Hawkerová; so svojím malým sprievodom dobieha ku bráne štadónu v Káthmandú. Mesto ešte spí, brána je zatvorená, a tak symbolický okruh po dráhe tentoraz nebude.
Trasa Everest base camp - Káthmandú je historickou bežeckou trasou. Kedysi po nej behali mladí chlapci - kuriéri, ktorí za štedrú odmenu doručovali do civilizácie správy o postupe britskej expedície na Evereste. Chlapci si dávali pekné ultra, aj keď bežali štafetovým spôsobom. Celá trasa má približne 320 kilometrov, vyše 10 000 výškových metrov, dole sa ale klesá 14 000 m.
Lizzy, päťnásobná víťazka UTMB beží túto trasu tretíkrát. Opäť sa jej podarilo prekonať predošlý čas - ten nový je 63:08... Nový FKT
Ešte nikdy to niekto neprebehol nonstop tak ako ona už tretíkrát a zrejme sa o to už ani nikto nebude pokúšať... Ktorý muž by sa o to pokúsil? Vydať sa v stopách ženy s minimálnou šancou na úspech?
Scott Jurek sa o to pokúsil. Predbehnúť ženu. Na opačnej strane zemegule sa vydal na pokus o rekord appalačskou trasou. Vyše 3500 kilometrov dlhý chodníček hrebeňmi hôr, vedúci prakticky neustále v divočine, nazývaný aj zelené peklo... Scott sa vydal na pokus o zdolanie najrýchlejšieho známeho času - FKT. Vydal sa v stopách ženy - neznámej chodkyne.
"Malo by to byť moje majstrovské dielo." Povedal na začiatku. Na konci chýbali prakticky minúty, aby sa tento výlet stal pomníkom jeho majstrovskej bežeckej ultra kariéry. FKT spravil o tri hodiny na totálnom pokraji svojich síl...
46 dní a nejaké hodiny. Nový FKT
Na trať vyráža Kamzík. Bez vznešených cieľov a predsavzatí. Tretí pokus už musí vyjsť. Hnaný nápojom čo dáva krídla, živený na grile opekanými kuracími nožičkami. Karl Meltzer je ultrabežec, ktorý vyhral najviac 100-míľových behov v histórii. Teraz sa ale musí učiť chodiť, padať, znovu vstávať, nerozbiť sa na kašu. Používať paličky, ktoré sa mu pletú pomedzi nohy. Nový FKT Appalačským pohorím je zase o pár hodín rýchlejší...
Film Made to by broken si môžete pozrieť tu:
Kamzíka v závere povzbudzuje aj Scott Jurek. Vracia mu to, čo dostal od neho rok predtým. Ultra nie je o súperení a porážani druhých. Jediným súperom vám je tam ten, ktorého zbadáte vo chvíli, keď zakopnete a pád zastavíte tvárou tesne nad kalužou zdobiacou chodník.
Ako keby toho nebolo dosť, už rok nato je FKT Appalačským pohorím prekonaný opäť. Dvadsaťšesťročný Joe McConaughy to tentokrát dáva bez podporného tímu, Základné vybavenie si nesie na chrbte a dokazuje, že na takej dlhej trati je rýchla chôdza efektívnejšia ako pokus o beh. Nový FKT je 45 dní a 12 hodín...
Poďme ale domov na Slovensko. Cesta hrdinov SNP je diaľková turistická trasa vedúca z Dukly až na Devín. Minimum asfaltu, veľa blata a rozbitých slovenských turistických chodníkov. Každý rok sa ju pokúšajú prejsť turisti rôznymi spôsobmi. Minulý rok sa ale dejú pre slovenskú ultrascénu nezvyčajné veci: traja bežci zo širšej slovenskej špičky vyrážajú na trasu s cieľom prebehnúť ju čo najrýchlejšie.
Do cieľa nakoniec prichádza iba Ivan Mudroň za 8 dni 16 hodín. report nájdete tu: Pri sledovaní tohto výkonu si by si človek automaticky myslel, že toto bude teda základný FKT. Pri zistení, že to tak nie je, a že pre našu generáciu neznámy chlapík Rudo Pado to kedysi zabehol bez podpory za sedem dní, to ultrascénou len tak zašumí...
FKT- feest kruté časy. Podobné podujatia sú vždy silnými príbehmi a úplne niečím iným, ako keď si človek pripne na dres štartové číslo. Motivácia je rozhodujúcim faktorom a odkiaľ ju človek zoberie, to je už iba na ňom. Ukážkovým slovenským projektom je akcia Riša Pouša, ktorý sám a bez podpory zrealizoval svoj dlhoročný cieľ: Korunu Turca. 210 kilometrov s 10 900 metrami prevýšenia prebehol za 42,5 hodiny - FKT Koruna Turca. Šanca, že sa o to ešte niekedy niekto pokúsi, nie je veľká... Orientácia v teréne je tu síce väčšinou nenáročná, ale dobrá znalosť trasy je nevyhnutnosť. Rišo na tom projekte pracoval roky a výhoda domáceho prostredia bola na jeho strane.
V súčasnosti sme svedkami bežeckého boomu. Je pekné to pozorovať, ešte krajšie byť toho súčasťou. "Je škoda, že v časoch keď sme s Mirom Vankom behali naše najlepšie výkony, ten boom tu ešte nebol" povzdychne si Róbert Štefko. "Oveľa viac ľudí by nám bolo fandilo."
Vysoké Tatry - FKT
Beh má rôzne podoby, ale na tom, že najťažšie sa behá po tatranských žulových chodníkoch, by sa asi zhodlo široké spektrum bežcov. V podstate tu ani tak nejde; o beh, ale o poskakovanie z kameňa na kameň. Jediný krok nie je totožný s tým predošlým. Strmé stúpania, kde má často väčší zmysel chôdza, striedajú dlhé a náročné zbehy. Pri každom zakopnutí si môžete byť istý, že dopad bude bolieť. Základnými schopnosťami sú zmena rytmu, prechody z behu do chôdze a opačne, používanie paličiek a správna technika dotyku obuvi so šikmou skalou.
Cestou do Vysokých Tatier sa zastavíme v Západných. Ich hrebeň láka v lete rovnako ako v zime. FKT prebehu hrebeňa z Hutianskeho do Ľaliového sedla má poliak Wojtek Czarny. Smutné na jeho príbehu je, že už pár mesiacov nato zahynul na hrebeni Vysokých Tatier v oblasti Hincovej veže v skalnej lavíne. Čo robil v lezeckom teréne na tomto hrebeni? Išlo len o obyčajnú túru, alebo sa chystal na niečo veľké? Už sa to nedozvieme. Odpočívaj v pokoji Wojtek!
Aktualizácia: úžasné na internete je, že sa dá takto vstupovať aj do už zverejnených článkov. Na základe ohlasov na tento článok a pripomienok čitateľov tu doplním ešte jeden zaujímavý FKT. Český bežec Jan Bartas spravil na trase Hutianske sedlo - Podbanské čas 7:37:53. Snažil sa držať hlavného hrebeňa. Podrobný záznam nájdete na Strave. Záznam segmentu nájdete TU: Zaujímavosťou je že tento FKT bol zverejnený aj s výzvou na prekonanie v rámci súťaže o ceny. Napriek tomu sa nikomu doteraz tento čas zlepšiť nepodarilo, teda aspoň o tom nevieme. takže výzva je jasná, liptovskí junáci halóó...! ;)
Beh okolo Vysokých Tatier - FKT
A sme konečne vo Vysokých Tatrách. Priznám sa, že nápad prebehnúť okolo nich som musel načerpať od Bratislavčanov :) K samotnej realizácii bolo treba počkať dlhé roky a aj kus ako sa hovorí: "Ťahu na bránku" Nakoniec sa nám to spolu s Rišom Poušom podarilo aj keď určite nie s ľahkosťou a eleganciou. Čas tesne pod 15 hodín by sa mal dať bez nejakých väčších problémov prekonať... nemáte chuť na FKT?
Julových sedem samíc - FKT
Julo Kalavský je bežec ktorý má na svojom konte množstvo pódiových umiestnení zo slovenských terénnych behov. Vie kvalitne odbehnúť aj maratón. Sám organizuje preteky do vrchu. Sympatické na tomto bežcovi z Margecian je to, že si nájde čas aj na nejaký ten projektík. Prebehol už z Kráľovej na Kojšovu hoľu ale jeho top nepretekový pobeh sa odohral práve vo Vysokých Tatrách. Sedem vysokotatranských vrcholov pospájať do jedného projektu a nonstop štýlom to fuknúť za 21 hodín, nastúpať popri tom vyše 7000 výškových metrov... Dole si nájdete hned odkliky na dva články venované tomuto počinu. Pri prípadných pokusoch o nové FKT to bude škrípať jak tatranská žula medzi zubami. Julo ten čas pekne našponoval.
Projekt 12 chát - FKT
Fantázii sa medze nekladú. Každý si môže napísať ten svoj príbeh. Nápad Martina Urbaníka ktorý zrealizoval spolu s Tomášom Kačmarčíkom sa dostal do povedomia verejnosti aj vďaka festivalovému filmu od Vila Bendíka. Spojiť 12 tatranských chát do jedného záťahu je originálny, logický a transparentný projekt. Občerstvovačiek máte po ceste dosť a chodník je aj kvalitne značený. O smere postupu a trase nie sú žiadne pochybnosti. FKT - na tejto trase bol už dva krát prekonaný, aktuálny čas je 11:49. Report si nájdete pod týmto článkom.
A čo ďalej? Výbehy na najvyššie štíty? Námety na nové projekty?
Tento článok si nekladie za úlohu presné zdokumentovanie všetkých známych aj neznámych projektov. Veď už aj samotné FKT znamená najrýchlejší známy čas...
Najnovšia aktualizácia: Projekt 9 vrcholov a 12 chát
14.07.2018 sa o 4:00 ráno z Troch Studničiek na Podbanskom vydali dvaja českí bežci na odvážny projekt, skombinovali plán Riša Zvolánka spolu s projektom 12CH.
Trasa: Tri Studničky - Kriváň - Jamské pleso - Furkotský štít - Predné Solisko - Štrbské pleso - Kôprovský štít - Rysy - Popradské pleso - Sliezsky dom - Východná Vysoká - Sliezsky dom - Slavkovský štít - Hrebienok - Zbojnícka chata - Priečne sedlo - Sedielko - Malý Ľadový ští - Téryho chata - Zamkovského chata - Skalnaté pleso - Chata pri Zelenom plese - Jahňací štít - chata Plesnivec - Kežmarské žlaby
Toto všetko sa dvojici Tomáš Štverák a Dominik Skokan podarilo za 39:59. Počas projektu im pomáhal podporný tím. Nastúpali cca 12000v.m. a prebehli cca 120 km.
Čo k tomu dodať. Najväčší projekt svojho druhu vo Vysokých Tatrách...
Úplne na záver mi nedá nespomenúť ešte jeden výkon. Aký je rozdiel medzi behom a lezením? Kde sa tieto dve úplne odlišné disciplíny zlievajú dokopy? Vlado Plulík a hrebeň Vysokých Tatier v lete za 28 hodín - FKT Vlado mal už vtedy za sebou svoj zimný hrebeň VT nonstop, sólo a ako o ňom povedal: "Ťažší ako Everest". Ten letný pridal až potom. Ako popisuje jeden očitý svedok, pri príchode do Kopského sedla Vlado zhrbený a vyčerpaný povedal: "Ja som urobil čo som mohol, teraz je rad na mladých..."
Bolo to už dávno, či už letný alebo zimný hrebeň. Neevidujeme ani len nejaký seriózny pokus odvtedy...
"Tohle jsem a tohle dělám!" Scott Jurek z knižky Na sever
"Každé ráno sa v Afrike zobudí gazela a vie že musí bežať rýchlejšie ako najrýchlejší lev. Každé ráno sa v Afrike zobudí lev a vie že musí bežať rýchlejšie než najpomalšia gazela ináč ostane hladný. Je jedno, či ste lev alebo gazela, až vyjde slnko, musíte bežať...
Anglický atlét Roger Bannister
Martin Bartoň
Súvisiace články:
Diskusia
Podpor Vetroplacha
Top Články - za 30 dní
- Štrbský štít 2385m. JV žlabom z Mlynickej doliny (876x)
- Malý horolezecký manifest Ta33 (847x)
- Mengusovský štít cestou popod sliepku s vajcom (840x)
- Človečina, kl. V+, Zadný Popradský zub - Veľká Kôpka 2354m (793x)
- Zalámaná a Bystrická dolina: farebná šotolina (727x)
- Koruna Turca (210km, +10981m): nonstop sólo (693x)
- 12 chát tatranských podľa Vetroplacha (681x)
- Lyžiarsky prechod pohoriami Slovenska (673x)
- Pobeh hrebeňmi nad Brnčalkou (671x)
- 40. ročník Sherpa Rallye 2024 - Zbojnícka chata (669x)
Fórum
- Mengusovský štít cestou popod sliepku s vajcom
15.11.2024 - príspevok k diskusii
Vetroplach chodí v Tatrách po stopách Jarabej, tu už naozaj nikto nič negarantuje!!! - Mengusovský štít cestou popod sliepku s vajcom
12.11.2024 - príspevok k diskusii
Mám rada túto tvoju sériu článkov, už ma namotivovali viackrát :-) Popod kvočku sme šli vlani a po daždi tá polica nebola veľmi príjemná. Pri zostupe... - Zalámaná a Bystrická dolina: farebná šotolina
11.11.2024 - príspevok k diskusii
A to nevieš, čo mám ešte v zásobe! - Zalámaná a Bystrická dolina: farebná šotolina
11.11.2024 - príspevok k diskusii
takto si predstavujem bicyklovanie v raji. mrazi z predstavy, hreje z nadsenia. farby cez oci priamo do mozgu namiesat ten zivy koktejl pre dusu. musi... - ŠUPka 2024
28.10.2024 - príspevok k diskusii
Viac fotiek na stiahnutie na Zonerame: https://eu.zonerama.com/Vetromag/Album/12345584 - Spomienka...
17.10.2024 - príspevok k diskusii
Miro sa zvykol občas u nás zastaviť a porozprávať o svojich nových túrach. Vždy s obrovským nadšením, radosťou rozprával svoje zážitky z túr – vtedy s... - Spomienka...
14.10.2024 - príspevok k diskusii
RIP Mirko. Veru, vďaka za túto spomienku. Bol z rodiny od ženinej strany. Škoda, že sme Mirko už nestihli čo-to pohobľovať u nás v "Tatroch"... Je mi ...